NASIL EGZERSİZ YAPMALI ?

Egzersizler iyi bir gelişim için araçlardır. Egzersizler direkt olarak teknik üzerine odaklanmasını sağlar. Öyle ki daha hızlı gelişirsiniz belli egzersizleri doğru çalışarak başka türlü yıllarca sürecek bir gelişimi, haftalar ya da aylar süresinde gerçekleştirebilirsiniz.

YAVAŞLAYIN!

Hatasız çaldığınız seviyeye kadar yavaşlayın. Uzuvlarınız sizin eğittiğiniz gibi hareket edecektir. Eğer bir şeyi yüz defa hızlı ama yanlış çalıyorsanız yüz birincide birdenbire hatasız ve temiz çalabilmeyi nasıl bekleyebilirsiniz. Fakat bir şeyi yüz kere mükemmel çalarsanız şundan emin olabilirsiniz ki bir sonraki çalışınız eskisinden daha iyi olacaktır.Yeterli yavaşlıkta çaldığınız sürece hemen her kombinasyondaki her notayı mükemmel verebilirisiniz. Yavaşça eğitilmiş uzuvlar(dolayısıyla daha hassas) daha kararlı olacaktır. Sadece hızla eğitilmiş uzuvlar ise kontrolsüz olacaktır ve kısa zamanda kasılacaktır.Niteliği düşünün niceliği (görüntü, geçici olanı) değil.

RAHATLAYIN!

Çok hırslanırsanız gerilemeye başlarsınız. Öyle ki düşüncelerinizi ” bu sefer mutlaka doğru yapmalıyım” diye şartlarsanız bu sizde baskı yaratır. Kendinize yaptığınız bu baskı daha çok hata yapmanıza neden olur. Bu yüzden egzersiz yaparken rahatlamalı ve düşüncelerinizi sakin tutmalısınız.

EGZERSİZİN AMACINA ODAKLANIN!

Egzersizler belli bir tarz geliştirmeye odaklanmak için düzenlenmiş olduklarından dolayı çalışacağınız egzersizin neyi geliştireceğine dikkat etmeli ve ona konsantre olmalısınız.

BİR EGZERSİZ ÜZERİNDE FAZLA ZAMAN KAYBETMEYİN!

Eğer bir egzersizi çok uzun süre defalarca çalışırsanız, bir süre sonra başladığınız noktadan daha da geriye düşersiniz. En iyisi bir süre çalışmak sonra dinlenmek ya da başka egzersize geçmek olacaktır. Daha sonra tekrar çaldığınızda daha önce çalamadığımız şeyleri çok rahat çaldığınızı şaşırarak göreceksiniz.

DİKKAT!

Eğer çalıştığınız egzersiz size acı vermeye başlarsa hemen durun ve daha fazla zorlamayın. Kaslarınıza ve tendonlarınıza zarar verebilirsiniz ve iyileşmesi uzun sürebilir. Ayrıca çalışmadan önce bir atlet gibi iyice ısındığınıza emin olun.

Troy STETINA